Cristiano Ronaldos history at the World Cup: 2006 debut, 2014 heartache & record-breaking 2018

Bez wątpienia jeden z największych piłkarzy wszech czasów, Cristiano Ronaldo wygrał prawie wszystko, co jest do wygrania w grze.

Na poziomie klubowym Portugalczyk zgromadził cztery tytuły Ligi Mistrzów, trzy Premier League, dwie korony La Liga i więcej podczas swojego czasu z Manchesterem United i Realem Madryt.

Był integralną częścią sukcesu tych klubów, coś, co znajduje odzwierciedlenie w fakcie, że zdobył pięć Ballons d’Or, ale był również gwiazdą na poziomie międzynarodowym.

Po debiucie dla Portugalii w 2003 roku, Ronaldo jest obecnie rekordzistą swojego kraju zarówno pod względem bramek, jak i występów, a także ich kapitanem i liderem.

Artykuł kontynuowany poniżej

Zostali ukoronowani mistrzami Europy w 2016 roku, ale Puchar Świata wymknął się Ronaldo i Selecao przy czterech okazjach, w których brał udział.

Kliknij, aby rozwinąć

Gwiazda Realu Madryt została odrzucona w kolejnej próbie światowej chwały ze swoim krajem w Rosji tego lata i być może była to jego ostatnia szansa. Goal przygląda się jego dotychczasowemu dorobkowi w turnieju.

Niemcy 2006

Ronaldo zadebiutował na Mistrzostwach Świata w 2006 roku – w wieku 21 lat – kiedy turniej odbywał się w Niemczech i stanowił kluczową część drużyny Luiza Felipe Scolariego, obok takich piłkarzy jak Luis Figo, Simao, Deco i Pauleta.

Do tego czasu Ronaldo miał już ugruntowaną pozycję jednego z najbardziej ekscytujących młodych piłkarzy na świecie, zaznaczając swoją obecność w Premier League z Manchesterem United, a Mistrzostwa Świata 2006 były kolejnym krokiem w jego podróży na szczyt. Nosząc koszulkę z numerem 17 ze względu na starszeństwo Portugalczyka z numerem 7 Figo, Ronaldo zagrał w sześciu meczach, w których jego kraj dotarł do półfinału, zajmując ostatecznie czwarte miejsce.

Cristiano Ronaldo Portugalia Wayne Rooney Anglia Mistrzostwa Świata 2006

Jego pierwszy mecz na Mistrzostwach Świata odbył się w fazie grupowej 1-0 nad Angolą w Kolonii i nie był to wyjątkowy występ, ponieważ otrzymał żółtą kartkę, a następnie został zdjęty po godzinie gry. Pierwszą bramkę na turnieju Ronaldo zdobył w drugim meczu z Iranem, kiedy to strzelił gola z rzutu karnego – wyprzedzając Figo – w wygranym 2-0 spotkaniu we Frankfurcie.

Scolari zdecydował się dać odpocząć napastnikowi Man United w ostatnim meczu grupowym z Meksykiem, który Portugalia wygrała 2-1, ale wrócił do wyjściowej jedenastki na spotkanie z Holandią w fazie last-16. Niestety dla Ronaldo, jego udział w tym meczu – nazwanym później „Bitwą o Nuremburgię” – został przerwany, ponieważ w 34. minucie został zdyskwalifikowany z powodu kontuzji po nierozważnym ataku Khalida Boulahrouza. Selecao wygrali pod nieobecność Ronaldo, pokonując Oranje 1-0 i awansując do ćwierćfinałowego starcia z Anglią.

Mecz z Trzema Lwami był burzliwy, a Ronaldo stał się „wrogiem publicznym numer jeden” za swoją rolę w upadku drużyny Svena Gorana Erikssona. Nie dość, że piłkarz Man United brał udział w wydarzeniach, które doprowadziły do odesłania jego klubowego kolegi Wayne’a Rooneya, który ostemplował Ricardo Carvalho, to jeszcze zdobył zwycięskiego gola w rzucie karnym.

Cristiano Ronaldo Portugalia Mistrzostwa Świata 2006

” nie był na mnie zły” – upierał się po wszystkim Ronaldo. „Co więcej, powiedział mi, żebym całkowicie zignorował to, co powiedziała angielska prasa, że wszystko, czego chcieli, to wprowadzić zamieszanie, ale my już do tego przywykliśmy.”

Po pokonaniu Anglii Portugalia trafiła w półfinale na Francję i to okazało się końcem ich mundialowych nadziei, ponieważ karny Zinedine’a Zidane’a w 33. minucie dał Les Bleus zwycięstwo. Jako przegrany półfinalista, drużyna została zakwalifikowana do fazy play-off o trzecie miejsce, w której zmierzy się z gospodarzami turnieju, Niemcami, ale została pokonana przez podopiecznych Jugena Klinsmanna, którzy wygrali 3-1.

Ronaldo został w szczególności wygwizdany przez część publiczności podczas meczu w Stuttgarcie, podobnie jak w meczu z Francją, do czego przyzwyczaił się w kolejnych latach.

Południowa Afryka 2010

Cristiano Ronaldo Portugalia Mistrzostwa Świata 2010 Brazylia

Cztery lata po przełomie w Pucharze Świata w Niemczech 25-letni Ronaldo przybył do RPA w 2010 roku jako najdroższy piłkarz świata – podpisał kontrakt z Realem Madryt za 94 miliony euro – zdobywca Złotej Piłki i kapitan Portugalii. Jednak mimo sukcesów na poziomie klubowym, miał problemy na arenie międzynarodowej i przeszedł przez rzadki okres jałowości, nie strzelając ani jednego gola w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata.

Po zejściu ze sceny takich gwiazd, jak Pauleta, Deco i Figo, Ronaldo przyjął na siebie większą odpowiedzialność na czele ataku Selecao, ale nie był w stanie wpłynąć na losy spotkania w 2010 roku. Portugalia zakwalifikowała się do grupy z Brazylią, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Koreą Północną, ale udało im się strzelić gola tylko w meczu z Koreą Północną, pokonując Azjatów 7-0, a Ronaldo trafił do siatki raz – co było jego pierwszym międzynarodowym golem od 16 miesięcy.

Mimo że wyszli z grupy G niepokonani, występy podopiecznych Carlosa Queiroza pozostawiały wiele do życzenia, a drużyna znalazła się w ogniu krytyki ze strony krajowych mediów. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, gdy w 16. rundzie drużyna trafiła na rywali z Półwyspu Iberyjskiego – i ostatecznych mistrzów – Hiszpanię. La Roja Vicente del Bosque byli panującymi mistrzami Europy i jednymi z faworytów do wygrania turnieju, więc postawili przed Portugalczykami trudne zadanie.

Cristiano Ronaldo Portugalia Mistrzostwa Świata 2010 Hiszpania

Ronaldo rozpoczął mecz na lewej flance, mierząc się z kolegą z drużyny Sergio Ramosem, ale nie był w stanie znaleźć drogi do bramki, gdy Hiszpania zdominowała posiadanie piłki. Impas został ostatecznie przerwany po godzinie gry, gdy Xavi strzelił gola, który okazał się być decydującym momentem meczu. Portugalia miała w Kapsztadzie zaledwie 39% posiadania piłki i oddała trzy celne strzały w porównaniu z 10 strzałami Hiszpanii, a czerwona kartka dla Ricardo Costy w końcówce spotkania tylko spotęgowała ich rozczarowanie.

Po meczu Ronaldo przyznał, że sposób, w jaki przegrał i odpadł z turnieju, sprawił, że poczuł „niewyobrażalny smutek”. Po meczu, poproszony o wyjaśnienie, dlaczego Portugalia poniosła porażkę, kapitan zasugerował, że reporter powinien zapytać Queiroza, co wywołało dalszą krytykę Realu Madryt. Szef Selecao odpowiedział później z ostrym komentarzem, mówiąc AFP, że. „Portugalia potrzebuje Ronaldo, a Ronaldo potrzebuje strony narodowej. Ale jeśli ta koszulka denerwuje niektórych graczy, to nie mają oni podstaw, by tam być.”

W końcu Mistrzostwa Świata 2010 stały w jaskrawym kontraście do doświadczeń Ronaldo podczas jego pierwszego turnieju w 2006 roku. Zdobył tylko jedną bramkę – w 87. minucie w wygranym 7:0 meczu z Koreą Północną – w czterech spotkaniach i zniósł fale krytyki, co było prawdopodobnie najgorszym momentem w jego międzynarodowej karierze.

Brazylia 2014

Cristiano Ronaldo Portugalia Mistrzostwa Świata 2014 Niemcy

Droga Portugalii do Mistrzostw Świata 2014 obejmowała play-off przeciwko Szwecji, w którym Ronaldo zdobył cztery gole w dwóch etapach, w tym hat-tricka w drugim etapie w Solnej. W wieku 29 lat Ronaldo przybył do Brazylii jako zdobywca Złotej Piłki i zwycięzca Ligi Mistrzów z Madrytem. Był u szczytu formy, ale, ku jego zmartwieniu, ból serca związany z międzynarodowymi turniejami nie ustawał.

Przed turniejem kondycja Ronaldo była przedmiotem nieustannych obaw, a on sam był zmuszony kilkakrotnie opuścić treningi z powodu nurtujących go kontuzji kolana. Mimo to, mimo że nie był w stu procentach sprawny, udało mu się rozegrać każdą minutę w trzech meczach fazy grupowej.

Gdy piłkarz Realu Madryt został dopuszczony do gry w meczu otwarcia z Niemcami, w obozie Portugalczyków zapanował zrozumiały optymizm, ale spotkanie w Salvadorze okazało się totalną katastrofą, gdyż Pepe został odesłany w pierwszej połowie, a podopieczni Joachima Low wygrali 4:0 – była to najgorsza porażka Portugalii w historii mistrzostw świata.

Cristiano Ronaldo Portugalia Mistrzostwa Świata 2014 USA

Kolejny mecz ze Stanami Zjednoczonymi dał Portugalii szansę na odkupienie się, ale nie poradzili sobie z podopiecznymi Klinsmanna i potrzebowali wyrównania w 95. minucie, aby zdobyć punkt. Po objęciu prowadzenia przez Naniego, Selecao znaleźli się w drugiej połowie pod kreską, gdy Jermaine Jones i Clint Dempsey dali USMNT prowadzenie na 10 minut przed końcem meczu. Wydawało się, że Portugalia jest już w drodze do domu, ale dośrodkowanie Ronaldo w doliczonym czasie gry trafiło do Silvestre’a Vareli, który strzelił gola, by podtrzymać ich nadzieje, choć tylko na chwilę.

W celu zakwalifikowania się do fazy pucharowej musieli wygrać z Ghaną w ostatnim meczu i liczyć na korzystny wynik w meczu Niemcy – USA. Sytuacja wyglądała dobrze, gdy Portugalia wyszła na prowadzenie w połowie meczu, ale Czarne Gwiazdy odpowiedziały w drugiej połowie, kiedy to Asamoah Gyan trafił do bramki.

Ronaldo był na pierwszym planie dla swojego kraju w tym meczu, trafiając w poprzeczkę, a następnie ratując się uderzeniem głową. Gol, który uczynił go pierwszym Portugalczykiem, który strzelił gola na trzech Mistrzostwach Świata, nie wystarczył, aby reprezentacja wróciła do domu z Brazylii po zaledwie trzech meczach.

Rosja 2018

Cristiano Ronaldo Portugalia Hiszpania 2018

Ronaldo i Portugalia przyjechali do Rosji na Mistrzostwa Świata 2018 jako mistrzowie Europy i trafili do intrygującej grupy obok swoich iberyjskich rywali – Hiszpanii, a także Maroka i Iranu.

Po odpadnięciu w fazie grupowej cztery lata wcześniej Portugalia czuła, że ma coś do udowodnienia, podobnie jak Ronaldo po tym, jak nie zdołał wywrzeć większego wpływu, szczególnie pod względem bramek.

I w meczu otwarcia z Hiszpanią piłkarz Realu Madryt sprostał swojej reputacji, zdobywając niesamowitego hat-tricka, który zapewnił cenny punkt jego krajowi i podwoił jego ogólny dorobek bramkowy na mistrzostwach świata. Sam hat-trick był szczególnie spektakularny, ponieważ zawierał skandaliczny strzał z rzutu wolnego, który dał remis 3-3.

Edinson Cavani Cristiano Ronaldo Urugwaj Portugalia Mistrzostwa Świata 30062018

W kolejnym meczu z Marokiem 33-latek kontynuował swoje niezwykłe wyczyny w ciągu pięciu minut, strzelając gola, który sprawił, że zastąpił Ferenca Puskasa jako najbardziej płodny europejski piłkarz wszech czasów i przesunął go na drugie miejsce na liście najlepszych strzelców w historii.

Ronaldo nie zdołał trafić do siatki w ostatnim meczu grupowym Portugalii z Iranem, ale kwalifikację zapewnił Portugalczykom remis 1-1 z drużyną prowadzoną przez trenera Carlosa Queiroza.

Po zajęciu drugiego miejsca w Grupie B za Hiszpanią, Selecao trafili do ostatniej 16-tki z Urugwajem i to był ich ostatni występ w Rosji, ponieważ La Celeste triumfowała 2-1 w Soczi.

Real Madryt będzie miał 37 lat przed następnymi Mistrzostwami Świata w Katarze, które odbędą się zimą 2022 roku, ale koledzy z drużyny namawiają go, aby pozostał częścią zespołu tak długo, jak to możliwe.

Ogólny rekord Ronaldo na Mistrzostwach Świata

Rosja 2018 była czwartym występem Ronaldo na Mistrzostwach Świata i zwiększył on swoją liczbę występów w turnieju do 17 w tej edycji.

Ponadto podwoił swój ogólny dorobek bramkowy, zdobywając cztery razy – w tym hat-tricka przeciwko Hiszpanii.

Show Player

Przed swoim czwartym turniejem strzelił zaledwie trzy razy w 13 występach – raz w 2006, raz w 2010 i raz w 2014 roku – co było, prawdę mówiąc, fatalnym powrotem dla człowieka, który bił rekord za rekordem strzelając bramki na poziomie klubowym i dla swojego kraju.

Występy Cele Żółte karty Czerwone cards
17 7 4 0

W swoich 17 meczach, napastnik sześć razy był po stronie zwycięzców (cztery z nich miały miejsce na turnieju w 2006 roku), pięć razy przegrał i sześć razy zremisował. Pokazano mu cztery żółte kartki.

Turniej w Rosji w 2018 roku może być ostatnią szansą Ronaldo na zdobycie światowej sławy ze swoim krajem, mimo że nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miał przejść na emeryturę.